ON Semiconductor MJD200T4
MJD200T4 picture photo
Mfg. Part Number
MJD200T4
Manufacturer
Product Category
Transistors (BJT) - Single
Brief Description
TRANS NPN 25V 5A DPAK
Datasheet Download
MJD200T4.pdf
Availability of MJD200T4
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MJD200T4 Order Process
Ship out your order
Specifications of MJD200T4
Internal Part NumberEIS-MJD200T4
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 14/Apr/2010
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTransistors (BJT) - Single
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Transistor TypeNPN
Current - Collector (Ic) (Max)5A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)25V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic1.8V @ 1A, 5A
Current - Collector Cutoff (Max)100nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce45 @ 2A, 1V
Power - Max1.4W
Frequency - Transition65MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageDPAK-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MJD200T4
Related LinksMJD2, MJD200T4 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MJD200T4 Details Description
Related parts for MJD200T4
TRIMMER 20K OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TRIMMER 2.5K OHM 1W HOOK datasheet.pdf
Crystal 16.9344MHz 50ppm 20pF 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf