Omron Automation & Safety MJN1C-N-AC120
MJN1C-N-AC120 picture photo
Mfg. Part Number
MJN1C-N-AC120
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 120V
Datasheet Download
MJN1C-N-AC120.pdf
Availability of MJN1C-N-AC120
QUANTITY
MJN1C-N-AC120 Order Process
Ship out your order
Specifications of MJN1C-N-AC120
Internal Part NumberEIS-MJN1C-N-AC120
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Coil TypeNon Latching
Coil Current14.2mA
Coil Voltage120VAC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage600VAC, 28VDC - Max
Turn On Voltage (Max)102 VAC
Release Time10ms
FeaturesLED Indicator
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power1.7 VA
Coil Resistance2.25 kOhms
Operating Temperature-45°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MJN1C-N-AC120
Related LinksMJN1C-, MJN1C-N-AC120 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MJN1C-N-AC120 Details Description
Related parts for MJN1C-N-AC120
RES SMD 6.19K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC ADC 16-BIT I2C PROGBL SOT23-6 datasheet.pdf
IC TXRX ETH QUAD GIG 256-MAPBGA datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A 6DFN datasheet.pdf
RES SMD 3.48 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVPECL HIGH 20PPM datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
CABLE STR MALE-MALE 6POS 3' datasheet.pdf
LENS 3POS 21.8MM ROUND OD 8.9MM datasheet.pdf