Omron Automation & Safety MJN1CF-AC240
MJN1CF-AC240 picture photo
Mfg. Part Number
MJN1CF-AC240
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 240V
Datasheet Download
MJN1CF-AC240.pdf
Availability of MJN1CF-AC240
QUANTITY
MJN1CF-AC240 Order Process
Ship out your order
Specifications of MJN1CF-AC240
Internal Part NumberEIS-MJN1CF-AC240
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesMJN
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current7.1mA
Coil Voltage240VAC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage600VAC, 28VDC - Max
Turn On Voltage (Max)204 VAC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time20ms
Release Time10ms
Features-
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power1.7 VA
Coil Resistance9.1 kOhms
Operating Temperature-45°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MJN1CF-AC240
Related LinksMJN1CF, MJN1CF-AC240 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MJN1CF-AC240 Details Description
Related parts for MJN1CF-AC240
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 6V datasheet.pdf
IC DVR MOSFET N-CH QUAD 20-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 7.68KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 15POS WALL MT PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 7.62MM datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 19POS datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
TRANS PNP 100V 3A TP-FA datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf