Omron Automation & Safety MJN2C-DC12
MJN2C-DC12 picture photo
Mfg. Part Number
MJN2C-DC12
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V
Datasheet Download
MJN2C-DC12.pdf
Availability of MJN2C-DC12
QUANTITY
MJN2C-DC12 Order Process
Ship out your order
Specifications of MJN2C-DC12
Internal Part NumberEIS-MJN2C-DC12
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesMJN
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current100mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage600VAC, 28VDC - Max
Turn On Voltage (Max)9 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time20ms
Release Time10ms
Features-
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power1.2 W
Coil Resistance120 Ohms
Operating Temperature-45°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MJN2C-DC12
Related LinksMJN2C, MJN2C-DC12 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MJN2C-DC12 Details Description
Related parts for MJN2C-DC12
CONN HSG INLINE MNT PLUG 3POS datasheet.pdf
CONN EUROBLOCK 7POS 5MM BLK datasheet.pdf
RES 1.74K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 169K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 1.15K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
METRAL SIG 13M 5R PF HDR datasheet.pdf
TVS DIODE 120VWM 193VC PLAD datasheet.pdf
RES SMD 11.5 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CRYSTAL 25.0000MHZ 8.0PF SMD datasheet.pdf