Omron Automation & Safety MJN2C-I-AC120
MJN2C-I-AC120 picture photo
Mfg. Part Number
MJN2C-I-AC120
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 120V
Datasheet Download
MJN2C-I-AC120.pdf
Availability of MJN2C-I-AC120
QUANTITY
MJN2C-I-AC120 Order Process
Ship out your order
Specifications of MJN2C-I-AC120
Internal Part NumberEIS-MJN2C-I-AC120
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Coil TypeNon Latching
Coil Current14.2mA
Coil Voltage120VAC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage600VAC, 28VDC - Max
Turn On Voltage (Max)102 VAC
Release Time10ms
FeaturesTest Button
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power1.7 VA
Coil Resistance2.25 kOhms
Operating Temperature-45°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MJN2C-I-AC120
Related LinksMJN2C-, MJN2C-I-AC120 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MJN2C-I-AC120 Details Description
Related parts for MJN2C-I-AC120
DIODE SCHOTTKY 30V 3A DPAK datasheet.pdf
CONN CAP RCPT 9POS UMNL FLANGE datasheet.pdf
TRIMMER 25K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
FUSE HOLDER BLADE 125V 15A PCB datasheet.pdf
FIXED IND 2.7MH 260MA 3.5 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 5% 16VDC 1913 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 20V D2PAK datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
508 TB PLU PLU W/LATCH datasheet.pdf
CAP FILM 0.018 UF 5 % 1600 VDC R datasheet.pdf