Omron Automation & Safety MJN2C-IN-AC120
MJN2C-IN-AC120 picture photo
Mfg. Part Number
MJN2C-IN-AC120
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 120V
Datasheet Download
MJN2C-IN-AC120.pdf
Availability of MJN2C-IN-AC120
QUANTITY
MJN2C-IN-AC120 Order Process
Ship out your order
Specifications of MJN2C-IN-AC120
Internal Part NumberEIS-MJN2C-IN-AC120
Coil TypeNon Latching
Coil Current14.2mA
Coil Voltage120VAC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage600VAC, 28VDC - Max
Turn On Voltage (Max)102 VAC
Release Time10ms
FeaturesLED Indicator, Test Button
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power1.7 VA
Coil Resistance2.25 kOhms
Operating Temperature-45°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MJN2C-IN-AC120
Related LinksMJN2C-I, MJN2C-IN-AC120 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MJN2C-IN-AC120 Details Description
Related parts for MJN2C-IN-AC120
CONN HEADER .100 SINGL STR 23POS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 7.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 300MA 130 MOHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC BUS TRSCVR 3-ST 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 2.4A 70 MOHM TH datasheet.pdf
PC TERM BLOCK 3.5MM 3POS GRAY datasheet.pdf
D4SL-N3BFA datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 0.01% 0.3W 2010 datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 2.25A 87 MOHM datasheet.pdf