Omron Automation & Safety MJN2CF-DC24
MJN2CF-DC24 picture photo
Mfg. Part Number
MJN2CF-DC24
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V
Datasheet Download
MJN2CF-DC24.pdf
Availability of MJN2CF-DC24
QUANTITY
MJN2CF-DC24 Order Process
Ship out your order
Specifications of MJN2CF-DC24
Internal Part NumberEIS-MJN2CF-DC24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Coil TypeNon Latching
Coil Current50mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage600VAC, 28VDC - Max
Turn On Voltage (Max)18 VDC
Features-
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power1.2 W
Coil Resistance470 Ohms
Operating Temperature-45°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MJN2CF-DC24
Related LinksMJN2C, MJN2CF-DC24 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MJN2CF-DC24 Details Description
Related parts for MJN2CF-DC24
TRIMMER 200 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 51 OHM 2012 datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 260MA 590 MOHM datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 50UH SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 21POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 44VTLA datasheet.pdf
TRANS 2NPN 50V 0.15A SMV datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE PIN datasheet.pdf