Standex-Meder Electronics MK04-1A66D-500W
MK04-1A66D-500W picture photo
Mfg. Part Number
MK04-1A66D-500W
Manufacturer
Product Category
Magnetic Sensors - Position, Proximity, Speed (Modules)
Brief Description
SENSOR REED SPST-NO SCREW MOUNT
Datasheet Download
MK04-1A66D-500W.pdf
Availability of MK04-1A66D-500W
QUANTITY
MK04-1A66D-500W Order Process
Ship out your order
Specifications of MK04-1A66D-500W
Internal Part NumberEIS-MK04-1A66D-500W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Mapping
Automotive Liquid Level Sensing
Standard Package50
Category Sensors, Transducers
FamilyMagnetic Sensors - Position, Proximity, Speed (Modules)
SeriesMK04
Output TypeSPST-NO
TypeReed Switch
Actuator MaterialMagnet
Termination StyleCable, Flat
Frequency-
Voltage - Supply180V
Must Operate10 ~ 60AT
Must Release-
FunctionSwitch
Package / CaseMolded Body
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MK04-1A66D-500W
Related LinksMK04-1A, MK04-1A66D-500W Datasheet, Standex-Meder Electronics Distributor
MK04-1A66D-500W Details Description
Related parts for MK04-1A66D-500W
RES SMD 4.32 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
DOOR KEYBRD 19X5.2X0.3" BLK datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS 1/8 NPT 4-20MA datasheet.pdf
POT 1K OHM 2W HYBRITRON LINEAR datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 583 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf