AVX Corporation MK05V7270JAT2A
MK05V7270JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
MK05V7270JAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 27PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
MK05V7270JAT2A.pdf
Availability of MK05V7270JAT2A
QUANTITY
MK05V7270JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of MK05V7270JAT2A
Internal Part NumberEIS-MK05V7270JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMK
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MK05V7270JAT2A
Related LinksMK05V72, MK05V7270JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
MK05V7270JAT2A Details Description
Related parts for MK05V7270JAT2A
TRANS PREBIAS DUAL NPN MINI6 datasheet.pdf
CONN TERM BLK PCB 5.08MM 8POS OR datasheet.pdf
RES 200 OHM 5% 10W WIREWOUND AXL datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 0.33W SOT23-3 datasheet.pdf
IC XLATOR QD TTL/NMOS-ECL 20PLCC datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 16V X7R 0402 datasheet.pdf