NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MK10DN512VMC10R
MK10DN512VMC10R picture photo
Mfg. Part Number
MK10DN512VMC10R
Brief Description
IC MCU ARM 512KB FLASH 121BGA
Datasheet Download
MK10DN512VMC10R.pdf
Availability of MK10DN512VMC10R
QUANTITY
MK10DN512VMC10R Order Process
Ship out your order
Specifications of MK10DN512VMC10R
Internal Part NumberEIS-MK10DN512VMC10R
Standard Package2,000
SeriesKinetis K10
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorARM® Cortex®-M4
Core Size32-Bit
Speed100MHz
ConnectivityCAN, EBI/EMI, I²C, IrDA, SD, SPI, UART/USART
PeripheralsDMA, I²S, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O90
Program Memory Size512KB (512K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size128K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.71 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 42x16b, D/A 2x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case121-LFBGA
Supplier Device Package121-MAPBGA (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MK10DN512VMC10R
MK10DN512VMC10R Details Description
Related parts for MK10DN512VMC10R
RES ARRAY 16 RES 10K OHM 18DRT datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 86POS .156 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 1KV X7R 1825 datasheet.pdf
RES SMD 64.9KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 309K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 5MM 5-24VDC NPN datasheet.pdf