NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MK10FN1M0VLQ12
MK10FN1M0VLQ12 picture photo
Mfg. Part Number
MK10FN1M0VLQ12
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU ARM 1MB FLASH 144LQFP
Datasheet Download
MK10FN1M0VLQ12.pdf
Availability of MK10FN1M0VLQ12
QUANTITY
MK10FN1M0VLQ12 Order Process
Ship out your order
Specifications of MK10FN1M0VLQ12
Internal Part NumberEIS-MK10FN1M0VLQ12
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationKinestis K-Series Errata Update 16/Sep/2013
Kinetis 120/150 MHz Mask Set Change 23/Oct/2013
Reference Manual Update 16/Feb/2015
Datasheet Update 15/Sep/2015
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesKinetis K10
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-M4
Core Size32-Bit
Speed120MHz
ConnectivityCAN, EBI/EMI, I²C, IrDA, SD, SPI, UART/USART
PeripheralsDMA, I²S, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O70
Program Memory Size1MB (1M x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size128K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.71 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 66x16b, D/A 2x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case144-LQFP
Supplier Device Package144-LQFP (20x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MK10FN1M0VLQ12
MK10FN1M0VLQ12 Details Description
Related parts for MK10FN1M0VLQ12
CONN CARDEDGE 36POS .156 X .200 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 12V datasheet.pdf
SIDACTOR MC BI 58V 400A TO-92 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS W/SKT BOX datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 410MA 1.25 OHM datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STR INLINE SOLDER datasheet.pdf
RES 7.59K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
PUNCH ASSY D datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf