NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MK20DN512ZAB10R
MK20DN512ZAB10R picture photo
Mfg. Part Number
MK20DN512ZAB10R
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU ARM 512KB FLASH 120WLCSP
Datasheet Download
MK20DN512ZAB10R.pdf
Availability of MK20DN512ZAB10R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MK20DN512ZAB10R Order Process
Ship out your order
Specifications of MK20DN512ZAB10R
Internal Part NumberEIS-MK20DN512ZAB10R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationKINETIS K, L, COLDFIRE+ Errata Update 17/Oct/2013
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesKinetis K20
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorARM® Cortex®-M4
Core Size32-Bit
Speed100MHz
ConnectivityCAN, EBI/EMI, I²C, IrDA, SD, SPI, UART/USART, USB, USB OTG
PeripheralsDMA, I²S, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O79
Program Memory Size512KB (512K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size128K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.71 V ~ 3.6 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case120-UFBGA, WLCSP
Supplier Device Package120-WLCSP (5.29x5.28)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MK20DN512ZAB10R
MK20DN512ZAB10R Details Description
Related parts for MK20DN512ZAB10R
CONN HEADER 20POS 1.27MM SMD TIN datasheet.pdf
RES SMD 78.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
24P MTA156 ASSY 20AWG YEL LF datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
EMITTER IR 850NM 30MA SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf
IC FPGA SOC 90K LUTS 676FBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 31POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 20A 277/480VAC datasheet.pdf
IC RF AMP 8V 130MA 18DB 8PDFN datasheet.pdf