Omron Automation & Safety MK2KP-UA-AC120
MK2KP-UA-AC120 picture photo
Mfg. Part Number
MK2KP-UA-AC120
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 120V
Datasheet Download
MK2KP-UA-AC120.pdf
Availability of MK2KP-UA-AC120
QUANTITY
MK2KP-UA-AC120 Order Process
Ship out your order
Specifications of MK2KP-UA-AC120
Internal Part NumberEIS-MK2KP-UA-AC120
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesMK
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeLatching, Dual Coil
Coil Current19mA
Coil Voltage120VAC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)5A
Switching Voltage250VAC, 250VDC - Max
Turn On Voltage (Max)96 VAC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time20ms
Release Time20ms
Features-
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, 11 Pin (Octal)
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power2 VA
Coil Resistance1.9 kOhms
Operating Temperature-10°C ~ 40°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MK2KP-UA-AC120
Related LinksMK2KP-U, MK2KP-UA-AC120 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MK2KP-UA-AC120 Details Description
Related parts for MK2KP-UA-AC120
Connector Receptacle 5 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16DIP datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V 8SOIC datasheet.pdf
RES 1.1M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 59 OHM 1% 20W datasheet.pdf
RES 187K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 30 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
LED EMITTER WHT 1350LM 1CH MCPCB datasheet.pdf
F6 WOVEN WRAP 5/8 WH 125' datasheet.pdf
CTV 128C 128#22D PIN WALL RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf