Omron Automation & Safety MK2KP-UA-DC110
MK2KP-UA-DC110 picture photo
Mfg. Part Number
MK2KP-UA-DC110
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 110V
Datasheet Download
MK2KP-UA-DC110.pdf
Availability of MK2KP-UA-DC110
QUANTITY
MK2KP-UA-DC110 Order Process
Ship out your order
Specifications of MK2KP-UA-DC110
Internal Part NumberEIS-MK2KP-UA-DC110
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeLatching, Dual Coil
Coil Current26.4mA
Coil Voltage110VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)5A
Switching Voltage250VAC, 250VDC - Max
Turn On Voltage (Max)88 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time30ms
Release Time20ms
Features-
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, 11 Pin (Octal)
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power2.3 W
Coil Resistance4.16 kOhms
Operating Temperature-10°C ~ 40°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MK2KP-UA-DC110
Related LinksMK2KP-U, MK2KP-UA-DC110 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MK2KP-UA-DC110 Details Description
Related parts for MK2KP-UA-DC110
LED CYAN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
INDICATOR 110V 8MM PROMINENT RED datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV 2CH TRANS 8-SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.8A 82.6 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 26POS THRUHL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 0.4VA 28V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
FUSE 5.0A 125VAC FAST 1206 datasheet.pdf