Omron Automation & Safety MK2P-S-AC100
MK2P-S-AC100 picture photo
Mfg. Part Number
MK2P-S-AC100
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 100V
Datasheet Download
MK2P-S-AC100.pdf
Availability of MK2P-S-AC100
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MK2P-S-AC100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MK2P-S-AC100
Internal Part NumberEIS-MK2P-S-AC100
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMK, G3PB, G4B, G4F Series Dec/2009
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current27mA
Coil Voltage100VAC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC, 250VDC - Max
Turn On Voltage (Max)80 VAC
Turn Off Voltage (Min)30 VAC
Operate Time20ms
Release Time20ms
FeaturesMechanical Indicator, Test Button
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, 8 Pin (Octal)
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power2.3 VA
Coil Resistance-
Operating Temperature-10°C ~ 40°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MK2P-S-AC100
Related LinksMK2P-S, MK2P-S-AC100 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MK2P-S-AC100 Details Description
Related parts for MK2P-S-AC100
RES SMD 73.2KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL R/A 30POS datasheet.pdf
IC PRG BCD DIV-BY-N CNTR 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
IC VIDEO DECODER 10BIT 176-LQFP datasheet.pdf
OSC SO 200.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT SKT datasheet.pdf