Omron Automation & Safety MK2PD-I-DC110
MK2PD-I-DC110 picture photo
Mfg. Part Number
MK2PD-I-DC110
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 110V
Datasheet Download
MK2PD-I-DC110.pdf
Availability of MK2PD-I-DC110
QUANTITY
MK2PD-I-DC110 Order Process
Ship out your order
Specifications of MK2PD-I-DC110
Internal Part NumberEIS-MK2PD-I-DC110
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesMK
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current15.1mA
Coil Voltage110VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC, 250VDC - Max
Turn On Voltage (Max)88 VDC
Turn Off Voltage (Min)16.5 VDC
Operate Time30ms
Release Time20ms
FeaturesDiode, Mechanical Indicator
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, 8 Pin (Octal)
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power1.5 W
Coil Resistance7.3 kOhms
Operating Temperature-10°C ~ 40°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MK2PD-I-DC110
Related LinksMK2PD-, MK2PD-I-DC110 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MK2PD-I-DC110 Details Description
Related parts for MK2PD-I-DC110
Connector Receptacle 28 Position 0.079" (2.00mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A 8MSOP datasheet.pdf
IC FPGA 168 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 48POS SCKT datasheet.pdf
IC MRAM 4MBIT 35NS 44TSOP datasheet.pdf
PLUG DUAL BANANA RED datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.98A 70 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf