Omron Automation & Safety MK2PD-S-DC48
MK2PD-S-DC48 picture photo
Mfg. Part Number
MK2PD-S-DC48
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 48V
Datasheet Download
MK2PD-S-DC48.pdf
Availability of MK2PD-S-DC48
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MK2PD-S-DC48 Order Process
Ship out your order
Specifications of MK2PD-S-DC48
Internal Part NumberEIS-MK2PD-S-DC48
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Coil TypeNon Latching
Coil Current29.5mA
Coil Voltage48VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC, 250VDC - Max
Turn On Voltage (Max)38.4 VDC
Turn Off Voltage (Min)7.2 VDC
Operate Time30ms
Release Time20ms
FeaturesDiode, Mechanical Indicator, Test Button
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, 8 Pin (Octal)
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power1.5 W
Coil Resistance1.63 kOhms
Operating Temperature-10°C ~ 40°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MK2PD-S-DC48
Related LinksMK2PD-, MK2PD-S-DC48 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MK2PD-S-DC48 Details Description
Related parts for MK2PD-S-DC48
CONN HEADER 52POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 6.34K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONNECTOR 64POS RT-ANGL TERM DIN datasheet.pdf
DIE SET FOR B-175 (ATP-B-175) datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 76 TYPE D 28POS datasheet.pdf
OSC TCXO 19.68MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
SENSOR PRES 600MBAR GAUG DIP datasheet.pdf
IC MCU 8051 4KB QFN20 datasheet.pdf
TOOLING datasheet.pdf
IC VOLT MONITOR OV/UV 1.2V SOT6 datasheet.pdf