Omron Automation & Safety MK2PN-S-AC240
MK2PN-S-AC240 picture photo
Mfg. Part Number
MK2PN-S-AC240
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 240V
Datasheet Download
MK2PN-S-AC240.pdf
Availability of MK2PN-S-AC240
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MK2PN-S-AC240 Order Process
Ship out your order
Specifications of MK2PN-S-AC240
Internal Part NumberEIS-MK2PN-S-AC240
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMK, G3PB, G4B, G4F Series Dec/2009
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current9.2mA
Coil Voltage240VAC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC, 250VDC - Max
Turn On Voltage (Max)192 VAC
Turn Off Voltage (Min)72 VAC
Operate Time20ms
Release Time20ms
FeaturesLED Indicator, Mechanical Indicator, Test Button
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, 8 Pin (Octal)
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power2.3 VA
Coil Resistance6.74 kOhms
Operating Temperature-10°C ~ 40°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MK2PN-S-AC240
Related LinksMK2PN-, MK2PN-S-AC240 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MK2PN-S-AC240 Details Description
Related parts for MK2PN-S-AC240
RES 7.5K OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 549K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
3G3_X INPUT AC REACTOR datasheet.pdf
RES SMD 3.16K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES 113K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 7.5K OHM 5% 225W datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ6B PG16 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 280V 70A datasheet.pdf