Omron Automation & Safety MK2PN-S-DC12
MK2PN-S-DC12 picture photo
Mfg. Part Number
MK2PN-S-DC12
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V
Datasheet Download
MK2PN-S-DC12.pdf
Availability of MK2PN-S-DC12
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MK2PN-S-DC12 Order Process
Ship out your order
Specifications of MK2PN-S-DC12
Internal Part NumberEIS-MK2PN-S-DC12
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMK, G3PB, G4B, G4F Series Dec/2009
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current126mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC, 250VDC - Max
Turn On Voltage (Max)9.6 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.8 VDC
Operate Time30ms
Release Time20ms
FeaturesLED Indicator, Mechanical Indicator, Test Button
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, 8 Pin (Octal)
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power1.5 W
Coil Resistance95 Ohms
Operating Temperature-10°C ~ 40°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MK2PN-S-DC12
Related LinksMK2PN-, MK2PN-S-DC12 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MK2PN-S-DC12 Details Description
Related parts for MK2PN-S-DC12
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
ENDPLATE EW 16/21 datasheet.pdf
IC REG INTERNAL SW BOOST 32TQFN datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
RES 182 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
SHEET PLYMR 12.7X101.6MM 5/PK datasheet.pdf
IC OSC VCXO 24.576MHZ 6-CLCC datasheet.pdf