Omron Automation & Safety MK3P5-S-AC110
MK3P5-S-AC110 picture photo
Mfg. Part Number
MK3P5-S-AC110
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 110V
Datasheet Download
MK3P5-S-AC110.pdf
Availability of MK3P5-S-AC110
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MK3P5-S-AC110 Order Process
Ship out your order
Specifications of MK3P5-S-AC110
Internal Part NumberEIS-MK3P5-S-AC110
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMK, G3PB, G4B, G4F Series Dec/2009
Coil TypeNon Latching
Coil Current21mA
Coil Voltage110VAC
Contact Form3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC, 250VDC - Max
Turn On Voltage (Max)88 VAC
Turn Off Voltage (Min)33 VAC
Operate Time20ms
Release Time20ms
FeaturesMechanical Indicator, Test Button
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, 11 Pin (Octal)
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power2.3 VA
Coil Resistance1.24 kOhms
Operating Temperature-10°C ~ 40°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MK3P5-S-AC110
Related LinksMK3P5-, MK3P5-S-AC110 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MK3P5-S-AC110 Details Description
Related parts for MK3P5-S-AC110
RES SMD 4.87KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 301K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CHROMALIT LT SOURCE SQUARE datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
7 SIL CRIMP HOUSING datasheet.pdf
IC FLASH 1GBIT VFBGA datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
381 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 56POS PIN datasheet.pdf