Omron Automation & Safety MK3PN-5-I-DC24
MK3PN-5-I-DC24 picture photo
Mfg. Part Number
MK3PN-5-I-DC24
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V
Datasheet Download
MK3PN-5-I-DC24.pdf
Availability of MK3PN-5-I-DC24
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MK3PN-5-I-DC24 Order Process
Ship out your order
Specifications of MK3PN-5-I-DC24
Internal Part NumberEIS-MK3PN-5-I-DC24
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMK, G3PB, G4B, G4F Series Dec/2009
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesMK
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current56mA
Coil Voltage24VDC
Contact Form3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC, 250VDC - Max
Turn On Voltage (Max)19.2 VDC
Turn Off Voltage (Min)3.6 VDC
Operate Time30ms
Release Time20ms
FeaturesLED Indicator, Mechanical Indicator
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, 11 Pin (Octal)
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power1.5 W
Coil Resistance430 Ohms
Operating Temperature-10°C ~ 40°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MK3PN-5-I-DC24
Related LinksMK3PN-5, MK3PN-5-I-DC24 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MK3PN-5-I-DC24 Details Description
Related parts for MK3PN-5-I-DC24
IC OPAMP HS VF 700MHZ SOT23-5 datasheet.pdf
IC DAC 10BIT MICROPWR I2C 6-LLP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 5A TO277A datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 15POS .3M datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 3.15A 300VAC RADIAL datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher Triac Dimming 1.37A (Switch) eSIP-7F datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS SMD DBL ROW datasheet.pdf
OSC VCXO 104.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CIR 37C 37#16 SKT PLUG datasheet.pdf
CAP POLY 1200UF 20% 4V T/H datasheet.pdf