Omron Automation & Safety MK3PN-5-S-AC240
MK3PN-5-S-AC240 picture photo
Mfg. Part Number
MK3PN-5-S-AC240
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 240V
Datasheet Download
MK3PN-5-S-AC240.pdf
Availability of MK3PN-5-S-AC240
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MK3PN-5-S-AC240 Order Process
Ship out your order
Specifications of MK3PN-5-S-AC240
Internal Part NumberEIS-MK3PN-5-S-AC240
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMK, G3PB, G4B, G4F Series Dec/2009
Coil TypeNon Latching
Coil Current9.2mA
Coil Voltage240VAC
Contact Form3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC, 250VDC - Max
Turn On Voltage (Max)192 VAC
Turn Off Voltage (Min)72 VAC
Operate Time20ms
Release Time20ms
FeaturesLED Indicator, Mechanical Indicator, Test Button
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, 11 Pin (Octal)
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power2.3 VA
Coil Resistance6.74 kOhms
Operating Temperature-10°C ~ 40°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MK3PN-5-S-AC240
Related LinksMK3PN-5, MK3PN-5-S-AC240 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MK3PN-5-S-AC240 Details Description
Related parts for MK3PN-5-S-AC240
CONN IC DIP SOCKET 20POS TIN datasheet.pdf
CAP 3.3F -20% +80% 2.5V T/H datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC CESOP PROCESSOR 32CH 324PBGA datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
PRESSURE MODULE 0-10 IN. H20 DIF datasheet.pdf
2 ROW BX RCPT 70 POS STAG datasheet.pdf