Omron Automation & Safety MK3PND-5-I-DC24
MK3PND-5-I-DC24 picture photo
Mfg. Part Number
MK3PND-5-I-DC24
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V
Datasheet Download
MK3PND-5-I-DC24.pdf
Availability of MK3PND-5-I-DC24
QUANTITY
MK3PND-5-I-DC24 Order Process
Ship out your order
Specifications of MK3PND-5-I-DC24
Internal Part NumberEIS-MK3PND-5-I-DC24
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Coil TypeNon Latching
Coil Current56mA
Coil Voltage24VDC
Contact Form3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC, 250VDC - Max
Turn On Voltage (Max)19.2 VDC
Turn Off Voltage (Min)3.6 VDC
Operate Time30ms
Release Time20ms
FeaturesDiode, LED Indicator, Mechanical Indicator
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, 11 Pin (Octal)
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power1.5 W
Coil Resistance430 Ohms
Operating Temperature-10°C ~ 40°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MK3PND-5-I-DC24
Related LinksMK3PND-, MK3PND-5-I-DC24 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MK3PND-5-I-DC24 Details Description
Related parts for MK3PND-5-I-DC24
IC REG LDO 5V 0.5A 5PENTAWATT datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 30.9K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SRAM 128KBIT 20NS 64TQFP datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR DUAL 10DFN datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS VERT 36POS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf
DGTL FIBER SENS ANALOG 2-NPN OUT datasheet.pdf
RJI KABEL 4XAWG22/1 SOLID HAN P datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.56UF RADIAL datasheet.pdf