Omron Automation & Safety MK3PNV-5-I-AC12
MK3PNV-5-I-AC12 picture photo
Mfg. Part Number
MK3PNV-5-I-AC12
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 12V
Datasheet Download
MK3PNV-5-I-AC12.pdf
Availability of MK3PNV-5-I-AC12
QUANTITY
MK3PNV-5-I-AC12 Order Process
Ship out your order
Specifications of MK3PNV-5-I-AC12
Internal Part NumberEIS-MK3PNV-5-I-AC12
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Coil TypeNon Latching
Coil Current180mA
Coil Voltage12VAC
Contact Form3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC, 250VDC - Max
Turn On Voltage (Max)9.6 VAC
Turn Off Voltage (Min)3.6 VAC
Operate Time20ms
Release Time20ms
FeaturesLED Indicator, Mechanical Indicator, Varistor
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, 11 Pin (Octal)
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power2.3 VA
Coil Resistance16.3 Ohms
Operating Temperature-10°C ~ 40°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MK3PNV-5-I-AC12
Related LinksMK3PNV-, MK3PNV-5-I-AC12 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MK3PNV-5-I-AC12 Details Description
Related parts for MK3PNV-5-I-AC12
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 120V datasheet.pdf
TEST LEAD BANANA PLUGS 36 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 WW datasheet.pdf
IC FET BUS SWITCH DUAL 8TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 115 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO 1.2A 24V PCB datasheet.pdf
RES 24K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 10NS 256FBGA datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf