NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MK60FN1M0VLQ15
MK60FN1M0VLQ15 picture photo
Mfg. Part Number
MK60FN1M0VLQ15
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU ARM 1MB FLASH 144LQFP
Datasheet Download
MK60FN1M0VLQ15.pdf
Availability of MK60FN1M0VLQ15
QUANTITY
MK60FN1M0VLQ15 Order Process
Ship out your order
Specifications of MK60FN1M0VLQ15
Internal Part NumberEIS-MK60FN1M0VLQ15
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationKinestis K-Series Errata Update 16/Sep/2013
Kinetis 120/150 MHz Mask Set Change 23/Oct/2013
Reference Manual Update 16/Feb/2015
Datasheet Update 15/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesKinetis K60
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-M4
Core Size32-Bit
Speed150MHz
ConnectivityCAN, EBI/EMI, Ethernet, I²C, IrDA, SD, SPI, UART/USART, USB, USB OTG
PeripheralsDMA, I²S, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O100
Program Memory Size1MB (1M x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size128K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.71 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 58x16b, D/A 2x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case144-LQFP
Supplier Device Package144-LQFP (20x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MK60FN1M0VLQ15
MK60FN1M0VLQ15 Details Description
Related parts for MK60FN1M0VLQ15
CAP CER 0.15UF 50V Y5V 0805 datasheet.pdf
IC COMPARATOR LV 23NS 16-SOIC datasheet.pdf
MDR CUTTING UNIT datasheet.pdf
CAP TANT 18UF 15V 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS R/A LONG LATCH datasheet.pdf
IC DGTL SW 256X256 44-PLCC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
RES 10 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
COMFORT GRIP GLOVE CUT RES XL datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf