ITT Cannon, LLC MKJ3A6W9-19SN
MKJ3A6W9-19SN picture photo
Mfg. Part Number
MKJ3A6W9-19SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 19POS STRGHT W/SKTS
Datasheet Download
MKJ3A6W9-19SN.pdf
Availability of MKJ3A6W9-19SN
QUANTITY
MKJ3A6W9-19SN Order Process
Ship out your order
Specifications of MKJ3A6W9-19SN
Internal Part NumberEIS-MKJ3A6W9-19SN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMKJ (Trinity) Series
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999, MKJ3
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert9-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated500VAC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C