ITT Cannon, LLC MKJ3A7W8-13SN
MKJ3A7W8-13SN picture photo
Mfg. Part Number
MKJ3A7W8-13SN
Brief Description
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/SKTS
Datasheet Download
MKJ3A7W8-13SN.pdf
Availability of MKJ3A7W8-13SN
QUANTITY
MKJ3A7W8-13SN Order Process
Ship out your order
Specifications of MKJ3A7W8-13SN
Internal Part NumberEIS-MKJ3A7W8-13SN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMKJ (Trinity) Series
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999, MKJ3
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions13
Shell Size - Insert8-13
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated500VAC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKJ3A7W8-13SN
Related LinksMKJ3A7, MKJ3A7W8-13SN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MKJ3A7W8-13SN Details Description
Related parts for MKJ3A7W8-13SN
PROTECT HEADER STRT 16 CONTACT datasheet.pdf
SWITCH KNOB ILLUM 2POS SPST GRN datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 69.8K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LED YELLOW DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG BROWN 500' datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PANEL MNT PIN datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
762 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf