ITT Cannon, LLC MKJ3C7W10-26AN
MKJ3C7W10-26AN picture photo
Mfg. Part Number
MKJ3C7W10-26AN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
MKJ3C7W10-26AN.pdf
Availability of MKJ3C7W10-26AN
QUANTITY
MKJ3C7W10-26AN Order Process
Ship out your order
Specifications of MKJ3C7W10-26AN
Internal Part NumberEIS-MKJ3C7W10-26AN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMKJ (Trinity) Series
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999, MKJ3
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert10-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead; Through Hole
TerminationSolder
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated500VAC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKJ3C7W10-26AN
Related LinksMKJ3C7W, MKJ3C7W10-26AN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MKJ3C7W10-26AN Details Description
Related parts for MKJ3C7W10-26AN
IC DIGITAL VIDEO ENCODER 44-QFP datasheet.pdf
CONN SOCKET CRIMP 22-30AWG TIN datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN/PNP 6TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 750K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 2A 48V datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS CABLE SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS JAM NUT SKT datasheet.pdf