ITT Cannon, LLC MKJ3C7W12-37BN
MKJ3C7W12-37BN picture photo
Mfg. Part Number
MKJ3C7W12-37BN
Brief Description
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
MKJ3C7W12-37BN.pdf
Availability of MKJ3C7W12-37BN
QUANTITY
MKJ3C7W12-37BN Order Process
Ship out your order
Specifications of MKJ3C7W12-37BN
Internal Part NumberEIS-MKJ3C7W12-37BN
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions37
Shell Size - Insert12-37
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated500VAC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKJ3C7W12-37BN
Related LinksMKJ3C7W, MKJ3C7W12-37BN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MKJ3C7W12-37BN Details Description
Related parts for MKJ3C7W12-37BN
CONN HEADER .100" 50POS DL GOLD datasheet.pdf
SENSOR REED PCB 24MM T/H datasheet.pdf
IC BUFFER FANOUT ISP UNIV 48TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 7.68 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
Connector Socket 49 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf