ITT Cannon, LLC MKJ3C7W12-37CN
MKJ3C7W12-37CN picture photo
Mfg. Part Number
MKJ3C7W12-37CN
Brief Description
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/SKTS
Datasheet Download
MKJ3C7W12-37CN.pdf
Availability of MKJ3C7W12-37CN
QUANTITY
MKJ3C7W12-37CN Order Process
Ship out your order
Specifications of MKJ3C7W12-37CN
Internal Part NumberEIS-MKJ3C7W12-37CN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Shell Size - Insert12-37
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead; Through Hole
TerminationSolder
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated500VAC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKJ3C7W12-37CN
Related LinksMKJ3C7W, MKJ3C7W12-37CN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MKJ3C7W12-37CN Details Description
Related parts for MKJ3C7W12-37CN
CONN HEADER 6POS VERT .250 TIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 400MW SOD2 datasheet.pdf
RES WW 3W 0.47 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC DUPLEX datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC DELAY LINE 8TAP PROG TSOT23-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
IC GATE DRVR LOW SIDE DL 8MSOP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
22000UF 25V 35X50MM 85C 12000H datasheet.pdf
GT 16C 16#16 SKT RECP WALL RM datasheet.pdf
Full Accurate 14/16 Bit Vout nanoDac Buffered, 3V/5V, Sot 23 IC datasheet.pdf