ITT Cannon, LLC MKJ3C7W8-13AN
MKJ3C7W8-13AN picture photo
Mfg. Part Number
MKJ3C7W8-13AN
Brief Description
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
MKJ3C7W8-13AN.pdf
Availability of MKJ3C7W8-13AN
QUANTITY
MKJ3C7W8-13AN Order Process
Ship out your order
Specifications of MKJ3C7W8-13AN
Internal Part NumberEIS-MKJ3C7W8-13AN
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions13
Shell Size - Insert8-13
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated500VAC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKJ3C7W8-13AN
Related LinksMKJ3C7, MKJ3C7W8-13AN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MKJ3C7W8-13AN Details Description
Related parts for MKJ3C7W8-13AN
RES SMD 45.3K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP MICA 360PF 2% 500V 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS .100" TIN datasheet.pdf
Connector Socket 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 20% 560VDC RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 4A 32 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.11UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf