ITT Cannon, LLC MKJ5A6F10-13PA
MKJ5A6F10-13PA picture photo
Mfg. Part Number
MKJ5A6F10-13PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 13POS STRGHT CRIMP PIN
Datasheet Download
MKJ5A6F10-13PA.pdf
Availability of MKJ5A6F10-13PA
QUANTITY
MKJ5A6F10-13PA Order Process
Ship out your order
Specifications of MKJ5A6F10-13PA
Internal Part NumberEIS-MKJ5A6F10-13PA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductITT Cannon - MKJ5 Trinity Triple Start Ratchet Series
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999, MKJ5
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions13
Shell Size - Insert10-13
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated500VAC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKJ5A6F10-13PA
Related LinksMKJ5A6F, MKJ5A6F10-13PA Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MKJ5A6F10-13PA Details Description
Related parts for MKJ5A6F10-13PA
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 5V datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
MOUNT TRUCK 195 RSMAM datasheet.pdf
HD SMT datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
381 TB PLU PLU FIXED datasheet.pdf
OSC TCXO 16.367667MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf
BAND PASS FILTER 2400-2500 MHZ 0 datasheet.pdf
LED GREEN DIFF 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 32VDC datasheet.pdf