NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MKL25Z128VLK4
MKL25Z128VLK4 picture photo
Mfg. Part Number
MKL25Z128VLK4
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU ARM 128KB FLASH 80LQFP
Datasheet Download
MKL25Z128VLK4.pdf
Availability of MKL25Z128VLK4
QUANTITY
MKL25Z128VLK4 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKL25Z128VLK4
Internal Part NumberEIS-MKL25Z128VLK4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntroduction to Kinetis L Series MCUs
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationKINETIS K, L, COLDFIRE+ Errata Update 17/Oct/2013
KL14,15,24,25 Datasheet Update 17/Apr/2014
Datasheet Update 17/Sep/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package480
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesKinetis KL2
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-M0+
Core Size32-Bit
Speed48MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART, USB, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O66
Program Memory Size128KB (128K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.71 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 14x16b, D/A 1x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case80-LQFP
Supplier Device Package80-LQFP (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKL25Z128VLK4
MKL25Z128VLK4 Details Description
Related parts for MKL25Z128VLK4
RELAY SSR AC 25A 140VAC PNL MNT datasheet.pdf
IC DUAL COMPL PAIR W/INV 14TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
MOTOR SYNC AC 0.42W 230V 600RPM datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
ETH CTLR BL1700 16I/O 256K FLASH datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CABLE ENTRY STRIPS POLYAMIDE datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 25V 1.5A DO214AC datasheet.pdf