Vishay/BCcomponents MKP1837315015D
MKP1837315015D picture photo
Mfg. Part Number
MKP1837315015D
Brief Description
CAP FILM 15 NF 10% 100VDC
Datasheet Download
MKP1837315015D.pdf
Availability of MKP1837315015D
QUANTITY
MKP1837315015D Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP1837315015D
Internal Part NumberEIS-MKP1837315015D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP1837
Packaging*
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC100V
Voltage Rating - DC160V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Lead Spacing*
ApplicationsHigh Frequency, Switching
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP1837315015D
Related LinksMKP1837, MKP1837315015D Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP1837315015D Details Description
Related parts for MKP1837315015D
RES SMD 120 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DRVR DSPL LED 36-SSOP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 4A DPAK-3 datasheet.pdf
RES SMD 36.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 182K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 2/0 AWG BROWN 100' datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 585MA 280 MOHM datasheet.pdf