Vishay/BCcomponents MKP1837347161D
MKP1837347161D picture photo
Mfg. Part Number
MKP1837347161D
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 47NF 1% 160VDC
Datasheet Download
MKP1837347161D.pdf
Availability of MKP1837347161D
QUANTITY
MKP1837347161D Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP1837347161D
Internal Part NumberEIS-MKP1837347161D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP1837
Packaging*
Capacitance0.047µF
Tolerance±1%
Voltage Rating - AC100V
Voltage Rating - DC160V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP1837347161D
Related LinksMKP1837, MKP1837347161D Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP1837347161D Details Description
Related parts for MKP1837347161D
IC MCU 8BIT 768B OTP 28DIP datasheet.pdf
INSERT MALE 108POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES 1.62M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FILTER LINE 6A FASTONS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
VARISTOR 16.2V 500A DISC 5MM datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 105POS datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 15UF 5% 900VDC RADIAL5 datasheet.pdf