Vishay/BCcomponents MKP1837410161G
MKP1837410161G picture photo
Mfg. Part Number
MKP1837410161G
Brief Description
CAP FILM 100NF 1% 160VDC
Datasheet Download
MKP1837410161G.pdf
Availability of MKP1837410161G
QUANTITY
MKP1837410161G Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP1837410161G
Internal Part NumberEIS-MKP1837410161G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP1837
Packaging*
Capacitance0.1µF
Tolerance±1%
Voltage Rating - AC100V
Voltage Rating - DC160V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP1837410161G
Related LinksMKP1837, MKP1837410161G Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP1837410161G Details Description
Related parts for MKP1837410161G
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
ANT 3DB-MEG MULTI DCS/GSM/UMTS datasheet.pdf
CAP CER 9PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 2.84K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 3.9UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.01A 24V datasheet.pdf
CONN CLIP-IN FOOT 6POS BLACK datasheet.pdf
CONN ARRAY FEMALE 240POS SMD datasheet.pdf