Vishay/BCcomponents MKP1839062631G
MKP1839062631G picture photo
Mfg. Part Number
MKP1839062631G
Brief Description
CAP FILM 62PF 1% 630VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP1839062631G.pdf
Availability of MKP1839062631G
QUANTITY
MKP1839062631G Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP1839062631G
Internal Part NumberEIS-MKP1839062631G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,750
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP1839
Packaging*
Capacitance-
Tolerance±1%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP1839062631G
Related LinksMKP1839, MKP1839062631G Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP1839062631G Details Description
Related parts for MKP1839062631G
IC REG LDO 3.3V 0.3A SOT223 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 24V datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125 EXTEND datasheet.pdf
C/A LC TO LC MM 2.0MM 8M datasheet.pdf
TAPE SQUEAK REDUCT UHMW 12"X5YD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CUT&POLISH UNITIZED WHEEL 7A MED datasheet.pdf