Vishay/BCcomponents MKP1839091631R
MKP1839091631R picture photo
Mfg. Part Number
MKP1839091631R
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 91PF 1% 630VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP1839091631R.pdf
Availability of MKP1839091631R
QUANTITY
MKP1839091631R Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP1839091631R
Internal Part NumberEIS-MKP1839091631R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP1839
Packaging*
Capacitance-
Tolerance±1%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP1839091631R
Related LinksMKP1839, MKP1839091631R Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP1839091631R Details Description
Related parts for MKP1839091631R
IC REG LDO 1.2V 2A 8SO datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 72W datasheet.pdf
RES 124K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.048V SOT23 datasheet.pdf