Vishay/BCcomponents MKP1839110635R
MKP1839110635R picture photo
Mfg. Part Number
MKP1839110635R
Brief Description
CAP FILM 100PF 10% 630VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP1839110635R.pdf
Availability of MKP1839110635R
QUANTITY
MKP1839110635R Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP1839110635R
Internal Part NumberEIS-MKP1839110635R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP1839
Packaging*
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP1839110635R
Related LinksMKP1839, MKP1839110635R Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP1839110635R Details Description
Related parts for MKP1839110635R
RES SMD 3K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 10M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS DUAL STACKING datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 4.096V SOT23 datasheet.pdf
OSC MEMS 156.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG FLEX 10POS FOR SKTS datasheet.pdf