Vishay/BCcomponents MKP1839120633
MKP1839120633 picture photo
Mfg. Part Number
MKP1839120633
Brief Description
CAP FILM 200PF 2.5% 630VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP1839120633.pdf
Availability of MKP1839120633
QUANTITY
MKP1839120633 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP1839120633
Internal Part NumberEIS-MKP1839120633
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP1839
Packaging*
Capacitance200pF
Tolerance±2.5%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP1839120633
Related LinksMKP183, MKP1839120633 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP1839120633 Details Description
Related parts for MKP1839120633
CAP ALUM 820UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 16V X5R 1206 datasheet.pdf
SSR OCMOS FET 120MA NC 4-SOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 48.9K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 619K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
KIT EVAL FOR MAX5988A datasheet.pdf
RES 0.003 OHM 5W 1% 4SIP datasheet.pdf