Vishay/BCcomponents MKP1839124631
MKP1839124631 picture photo
Mfg. Part Number
MKP1839124631
Brief Description
CAP FILM 240PF 1% 630VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP1839124631.pdf
Availability of MKP1839124631
QUANTITY
MKP1839124631 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP1839124631
Internal Part NumberEIS-MKP1839124631
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP1839
Packaging*
Capacitance240pF
Tolerance±1%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP1839124631
Related LinksMKP183, MKP1839124631 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP1839124631 Details Description
Related parts for MKP1839124631
IC SRAM 1MBIT 12NS 44TSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC 1.5KA datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
IC PWR SW USB 2CH 1.5A 8-DFN datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SSD 60GB SATA datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS IN-LINE datasheet.pdf
PAR-30 LONG 2700K 25 DEGREE DIMM datasheet.pdf
10P MTA156 CONN ASSY 18AWG ORA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 15POS SKT datasheet.pdf