Vishay/BCcomponents MKP1839375251G
MKP1839375251G picture photo
Mfg. Part Number
MKP1839375251G
Brief Description
CAP FILM 75 NF 1% 250VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP1839375251G.pdf
Availability of MKP1839375251G
QUANTITY
MKP1839375251G Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP1839375251G
Internal Part NumberEIS-MKP1839375251G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,500
Packaging*
Capacitance0.075µF
Tolerance±1%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP1839375251G
Related LinksMKP1839, MKP1839375251G Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP1839375251G Details Description
Related parts for MKP1839375251G
RES SMD 13K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
ANTENNA 5.8/2.4GHZ TILT SMA datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 120V 30A POWRFLAT datasheet.pdf
LED ENDOR STAR MODULE BLUE datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 3W DO216AA datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 47MA 21 OHM SMD datasheet.pdf
LED COB WHT datasheet.pdf
CAP CER 75PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf