Vishay/BCcomponents MKP1839410404
MKP1839410404 picture photo
Mfg. Part Number
MKP1839410404
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 100NF 5% 400VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP1839410404.pdf
Availability of MKP1839410404
QUANTITY
MKP1839410404 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP1839410404
Internal Part NumberEIS-MKP1839410404
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP1839
Packaging*
Capacitance0.1µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP1839410404
Related LinksMKP183, MKP1839410404 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP1839410404 Details Description
Related parts for MKP1839410404
IC CLOCK BUFFER 1:5 20SOIC datasheet.pdf
CAP CER 30PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
LED COB WHT 7.5MM 5000K 80CRI datasheet.pdf
AM5 SWITCH 11A SPST-NC SIM RLLR datasheet.pdf