Vishay/BCcomponents MKP1839439134HQG
MKP1839439134HQG picture photo
Mfg. Part Number
MKP1839439134HQG
Brief Description
CAP FILM 390NF 5% 1600VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP1839439134HQG.pdf
Availability of MKP1839439134HQG
QUANTITY
MKP1839439134HQG Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP1839439134HQG
Internal Part NumberEIS-MKP1839439134HQG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package350
Packaging*
Capacitance0.39µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC450V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Lead Spacing*
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP1839439134HQG
Related LinksMKP18394, MKP1839439134HQG Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP1839439134HQG Details Description
Related parts for MKP1839439134HQG
FIXED IND 10MH 20MA 32.8 OHM SMD datasheet.pdf
MOSFET P-CH 250V 0.2A SOT54 datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 950MA 580 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 12PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 7.5A 115V datasheet.pdf
CAP FILM 50UF 10% 800VDC RADIAL datasheet.pdf
GEAR MOTOR datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM datasheet.pdf
SIDE LOCK PLUG SHELL 28POS datasheet.pdf