Vishay/BCcomponents MKP1839482084HQG
MKP1839482084HQG picture photo
Mfg. Part Number
MKP1839482084HQG
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 820NF 5% 850VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP1839482084HQG.pdf
Availability of MKP1839482084HQG
QUANTITY
MKP1839482084HQG Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP1839482084HQG
Internal Part NumberEIS-MKP1839482084HQG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package400
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP1839
Packaging*
Capacitance0.82µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC400V
Voltage Rating - DC850V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP1839482084HQG
Related LinksMKP18394, MKP1839482084HQG Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP1839482084HQG Details Description
Related parts for MKP1839482084HQG
IDC CABLE - MSC34K/MC34M/MSC34K datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
IC D/A CONV 2CH LP 16BIT 8VSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 147K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
RES 10 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf
Connector Receptacle 51 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT datasheet.pdf
2VFJ PRPE 2"X36YD BULK datasheet.pdf