Vishay/BCcomponents MKP1839510161
MKP1839510161 picture photo
Mfg. Part Number
MKP1839510161
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1UF 1% 160VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP1839510161.pdf
Availability of MKP1839510161
QUANTITY
MKP1839510161 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP1839510161
Internal Part NumberEIS-MKP1839510161
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP1839
Packaging*
Capacitance1µF
Tolerance±1%
Voltage Rating - AC100V
Voltage Rating - DC160V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP1839510161
Related LinksMKP183, MKP1839510161 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP1839510161 Details Description
Related parts for MKP1839510161
RES ARRAY 4 RES 1.2K OHM 2012 datasheet.pdf
FUSE PTC 0.20A 30V RESET SMD T/R datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC DAC 14BIT MULTIPLYING 8SON datasheet.pdf
CONN FFC RCPT 16POS 2.54MM datasheet.pdf
IC UNIVERSAL BUS TXRX 56BGA datasheet.pdf
RES 180 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
22P MTA156 ASSY 18AWG ORA LF datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 12VOUT 100W datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS SMT GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG IDC .100" 34POS datasheet.pdf