| Internal Part Number | EIS-MKP1839510163R | |
| Mfg Application Notes | Soldering Guidelines Appl Note | |
| Standard Package | 500 | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Film Capacitors | |
| Series | MKP1839 | |
| Packaging | * | |
| Capacitance | 1µF | |
| Tolerance | ±2.5% | |
| Voltage Rating - AC | 100V | |
| Voltage Rating - DC | 160V | |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C | |