Vishay/BCcomponents MKP1839510631
MKP1839510631 picture photo
Mfg. Part Number
MKP1839510631
Brief Description
CAP FILM 1 UF 1% 630VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP1839510631.pdf
Availability of MKP1839510631
QUANTITY
MKP1839510631 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP1839510631
Internal Part NumberEIS-MKP1839510631
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package500
Packaging*
Capacitance1µF
Tolerance±1%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP1839510631
Related LinksMKP183, MKP1839510631 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP1839510631 Details Description
Related parts for MKP1839510631
VARISTOR 990V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
IC BATT CHGR CC/CV LI-ION 16SSOP datasheet.pdf
RES SMD 2.61K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 11 OHM 0804 datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
Connector Socket 49 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf