Vishay/BCcomponents MKP1839515161
MKP1839515161 picture photo
Mfg. Part Number
MKP1839515161
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1.5UF 1% 160VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP1839515161.pdf
Availability of MKP1839515161
QUANTITY
MKP1839515161 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP1839515161
Internal Part NumberEIS-MKP1839515161
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP1839
Packaging*
Capacitance1.5µF
Tolerance±1%
Voltage Rating - AC100V
Voltage Rating - DC160V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP1839515161
Related LinksMKP183, MKP1839515161 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP1839515161 Details Description
Related parts for MKP1839515161
RES CHAS MNT 150 OHM 1% 50W datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
SERVO DRIVE FILTER 4.1A 250VAC datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 36-75VIN 24VOUT datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
SPACER TUBULAR GEN PURP 0.300" datasheet.pdf
OSC MEMS 29.4912MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf