Vishay/BCcomponents MKP1839522161G
MKP1839522161G picture photo
Mfg. Part Number
MKP1839522161G
Brief Description
CAP FILM 2.2UF 1% 160VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP1839522161G.pdf
Availability of MKP1839522161G
QUANTITY
MKP1839522161G Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP1839522161G
Internal Part NumberEIS-MKP1839522161G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP1839
Packaging*
Capacitance2.2µF
Tolerance±1%
Voltage Rating - AC100V
Voltage Rating - DC160V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP1839522161G
Related LinksMKP1839, MKP1839522161G Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP1839522161G Details Description
Related parts for MKP1839522161G
CONN IDC PIN 20POS 30AU NO LATCH datasheet.pdf
RES SMD 71.5K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125 EXTEND datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 65W datasheet.pdf
RES 680 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 336K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 203 TYPE A 19POS datasheet.pdf